Pokretne klime – isplativa investicija ili ne?

Pokretna klima

Pokretne, prenosne ili „pingvin“ klime se sastoje od jednog uređaja, za razliku od split sistema koji ima unutrašnju i spoljnu jedinicu, pa su tako i stekle svoju popularnost jer se ne montiraju na zid.
Upravo ta pokretljivost predstavlja osnovnu i jedinu prednost ovih uređaja u odnosu na ostale uređaje za klimatizaciju.

Nedostataka ima više, iako ovi uređaji važe za prenosne u praksi zapravo i nije baš tako. Postoje dve stvari koje ograničavaju pokretljivost ovih uređaja, kabl za struju i ispust za topao vazduh. Ispust za topao vazduh najčešće ide kroz fleksibilno crevo prečnika 10cm koje ne bi trebalo da bude duže od 3 metra, a trebalo bi da bude što kraće. Ovu cev neophodno je kroz neki otvor izbaciti napolje kako bi izlazio topao vazduh. Kao rešenje ovog problema pominje se bušenje rupe u zidu ili dimnjaku, ali to bi opet učinilo ovaj uređaj nepokretnim pa je najčešće rešenje kroz odškrinut prozor ili vrata, ali to opet ostavlja prostora za ulazak toplog vazduha, čime se smanjuje efikasnost hlađenja.

Zbog otvora gde i ulazi spoljni vazduh, ali i zbog tehničkih karakteristika, pokretne klime imaju manji kapacitet i manju energetsku efikasnost u odnosu na split sisteme.

Buka je takođe mana ovih uređaja, kao i kod prozorskih klima, u istom kućištu se nalazi i ventilator i bučan kompresor i tokom toplih dana moraće non stop da radi. Potrebno je obratiti pažnju i na redovno pražnjenje posude za kondenzovanu vodu, koja se nekad mora prazniti i više puta dnevno.

Ukoliko se uzme u obzir i cena, od 25.000 do 60.000 dinara dolazimo do zaključka da je mnogo korisnije, a i povoljnije instaliranje klasičnog split sistema.

Komentari

Blaženka (ne verifikovan)

Dali postoje prenosne klime koje nemaju ispuh na van, odnodno da crijevo nemora ići kroz prozor?Hvala na odgovoru.

Dodaj komentar

Ovaj podatak se ne prikazuje, čuva zbog sigurnosti

Slične vesti