Bosch
Buderus toplotne pumpe
U okolnom vazduhu i ispod tla nalazi se ogromna, dostupna i besplatna akumulirana energija sunca. Zahvaljujući najsavremenijim rešenjima Buderus toplotnih pumpi, ovu energiju moguće je iskoristiti za grejanje, kao i za aktivno hlađenje objekata. Na raspolaganju su modeli vazduh–voda ili voda–voda, koji sa snagama 25 tj. 33 KW zadovoljavaju potrebe većine objekata, uz obezbeđenje punog komfora u Vašem domu, dok visok COP znači da su troškovi eksploatacije niski.
Toplotna pumpa zemlja-voda
Bosch toplotne pumpe zemlja-voda koriste geotermalne sonde ili površinske zemljane kolektore kao izvore toplote. Koji je sistem optimalan zavisi od vrste zemljišta
i raspoloživosti terena. Oba sistema su vrlo efikasna i moguće ih je postaviti u gotovo svaku podlogu.
Ne zauzima puno prostora: geotermalna sonda kao izvor toplote
Geotermalne sonde u bašti gotovo da i ne zauzimaju prostor. Vertikalnim bušotinama dubine 50 – 120 m crpi se toplota iz zemlje uz učinak od 50 W/m.
Uz nešto veću početnu investiciju, geotermalne sonde nije potrebno održavati, i one postižu nešto veću energetsku efikasnost od površinskog kolektora.
Sonde kao izvor toplote imaju dodatnu pogodnost za rad toplotnih pumpi u letnim mesecima jer se aktivno ili pasivno mogu koristiti za hlađenje prostorija.
Gotovo svuda su iskoristive, osim u vodozaštićenim područjima. Za njihovo postavljanje potrebna je službena dozvola.
Grafička šema geotermalne sonde i sistema “dva bunara“
Povoljno: Zemaljski kolektor kao izvor toplote
Investicija u zemaljske kolektore je nešto povoljnija. Za njihovo polaganje potrebna je veća površina zemljišta. Postavljaju se na dubini od 1,20 - 1,50 m u više krugova.
Učinak crpljenja toplote iz zemlje kreće se u granicama 10 – 40 W/m2, u zavisnosti od vrste i sastava tla. Treba paziti da se iznad zemaljskih kolektora ne sade biljke sa dubokim korenjem.
Grafička šema zemaljskog kolektora
Toplotna pumpa vazduh-voda
Bosch toplotna pumpa vazduh-voda koristi energiju spoljnog vazduha i efikasno je pretvara u toplotu tokom cele godine. Zahvaljujući svojoj efikasnosti, Bosch toplotna pumpa
radi i pri vrlo niskim temperaturama do -20°C, ali u tom slučaju sa znatno nižim radnim brojem (COP) u odnosu na toplotne pumpe zemlja-voda.
Različiti sistemi
Ukoliko se energija dobijena iz zraka prenosi putem ogrevne vode govorimo o toplotnoj pumpi vazduh–voda. Ona je pogodna za sisteme grejanja kao i pripremu tople vode.
Ukoliko u posebno hladnim danima, toplotna pumpa ne može zadovoljiti zahteve za toplotom, pokrivanje viših opterećenja osigurano je pomoću integrisanog električnog grejača
(monoenergetski rad) ili je moguća kombinacija s dodatnim generatorom toplote (bivalentni pogon).
Toplotna pumpa vazduh-vazduh dobijenu toplotu uređaja za provetravanje distribuira u prostor u obliku temperiranog vazduha. Ona je posebno pogodna za korišćenje viška toplote
iz uređaja za provetravanje. U tom slučaju toplotna pumpa zbog konstantne temperature korišćenog vazduha, celu godinu radi s istim efektom.
Moguća instalacija sa spoljne ili unutrašnje strane