Gde je Srbija kada je u pitanju energetska efikasnost u odnosu na zemlje u regionu?

Energetska Efikasnost Srbija i zemlje regiona

Poređenje Srbije i zemalja regiona (npr. Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije, Albanije i Crne Gore) u pogledu energetske efikasnosti, subvencija za zamenu kotlova, stolarije i ugradnju solarnih panela u poslednjih deset godina može da osvetli važne razlike i sličnosti u pristupu ovom pitanju. Iako postoje sličnosti među zemljama Balkana, specifičnosti subvencionisanih programa i politika variraju.

Srbija


U Srbiji, energetska efikasnost je postala važan prioritet u poslednjih nekoliko godina, ali se još uvek suočavamo sa značajnim izazovima u implementaciji i efektivnosti mera.

Subvencije i Programi:

Zamena kotlova: Postoji program koji je pokrenut od strane Fonda za zaštitu životne sredine za subvencionisanje zamene starih kotlova na ugalj i drva sa energetski efikasnijim uređajima (toplotne pumpe, peći na biomasu, gasne kotlove). Ovaj program se koristi uglavnom za domaćinstva, dok se u industriji i javnim institucijama sprovode slične subvencije.

Stolarija: Subvencije za zamenu stare stolarije takođe postoje, ali su obično ograničene na određene regije ili specifične projekte. Često su deo šireg paketa koji uključuje i izolaciju objekata.

Solarni paneli: U poslednjih nekoliko godina država je počela da daje subvencije za instalaciju solarnih panela, prvenstveno za domaćinstva. Programi su relativno noviji i u fazi razvoja, sa ciljem smanjenja potrošnje energije i povećanja upotrebe obnovljivih izvora.

Regulativa i Politički Okvir: Srbija je potpisala Energetsku zajednicu i obavezala se na povećanje energetske efikasnosti, međutim, napori za implementaciju nisu uvek u skladu sa obavezama. Proširenje obnovljivih izvora energije je u fokusu, ali subvencije i stimulacije za građane još uvek nisu u potpunosti razvijeni.

Hrvatska


Subvencije i Programi:

Zamena kotlova: Hrvatska već nekoliko godina nudi subvencije za zamenu zastarelih kotlova, uglavnom sa ciljem smanjenja emisije CO2 i povećanja energetske efikasnosti. Programi su dobro razvijeni, a postoje i specijalizovane subvencije za instalaciju peći na biomasu i toplotne pumpe.

Stolarija: Postoji nekoliko programa koji subvencioniraju zamenu stolarije. Uobičajeno, građani mogu dobiti povoljne kredite ili direktne subvencije za instalaciju energetski efikasnih prozora i vrata.

Solarni paneli: Programi za subvencije solarnih panela su takođe dobro razvijeni i dostupni kako za privatne tako i za poslovne korisnike. Hrvatska ima solidan pravni okvir i subvencije za instalaciju solarnih sistema, uz niz podrški za smanjenje potrošnje energije u domaćinstvima.

Regulativa i Politički Okvir: Hrvatska je implementirala mnoge smernice EU kada je u pitanju energetska efikasnost i obnovljivi izvori energije. Takođe, država je uvela i zelene obveznice za finansiranje energetski efikasnih projekata, što omogućava dodatnu stimulaciju tržišta.

Bosna i Hercegovina


Subvencije i Programi:

Zamena kotlova: Programi za subvencionisanje zamene kotlova na biomasu ili gasove još uvek nisu u širokoj primeni. Subvencije postoje, ali su u većini slučajeva nedovoljno razvijene, naročito u manje razvijenim delovima zemlje.

Stolarija: Programi za zamenu stolarije nisu masovno dostupni, ali postoji nekoliko inicijativa na lokalnom nivou koje podržavaju ovakve projekte.

Solarni paneli: Solarni paneli se sve više koriste, ali subvencije nisu toliko razvijene kao u Hrvatskoj i Srbiji. Međutim, postoje manji subvencionisani projekti u određenim delovima zemlje, uglavnom kroz međunarodnu pomoć.

Regulativa i Politički Okvir: Energetska efikasnost je na nivou države postavljena kao važan cilj, ali konkretni zakonodavni okviri i politika nisu još uvek dovoljno jasni i implementirani. Politička fragmentacija u zemlji otežava centralizovano sprovođenje ovih inicijativa.

Severna Makedonija


Subvencije i Programi:

Zamena kotlova: Makedonija takođe ima subvencije za zamenu starih kotlova, ali se subvencije često odnose na projekte koji uključuju toplotne pumpe ili kotlove na biomasu.

Stolarija: U Makedoniji postoje povoljniji krediti i subvencije za zamenu stolarije i energetske renovacije objekata, ali oni nisu dovoljno široko dostupni.

Solarni paneli: Kroz subvencije i podršku međunarodnih organizacija, Makedonija je postavila program za podršku instalaciji solarnih panela, iako je tržište još uvek u fazi razvoja.

Regulativa i Politički Okvir: Zemlja se pridržava obaveza u vezi sa energetskom efikasnošću kroz zakonodavne promene, ali i dalje postoji izazov u implementaciji širokih subvencionisanih programa.

 

Crna Gora


Subvencije i Programi:

Zamena kotlova: Subvencije za zamenu kotlova su prisutne, ali kao i u Bosni, one su često regionalne i nisu široko dostupne na nivou cele države.

Stolarija: Postoji određena podrška za obnovu energetske efikasnosti kroz zamenu stolarije, ali su programi još uvek u fazi razvoja.

Solarni paneli: Crna Gora je takođe implementirala programe za podršku instalaciji solarnih panela, ali su subvencije u ranoj fazi razvoja i nisu široko primenljive.

Regulativa i Politički Okvir: Crna Gora se pridržava evropskih standarda i uvešće dodatne mere podrške energetskoj efikasnosti u budućnosti, ali trenutno postoji manji nivo subvencionisanih programa u poređenju sa susednim zemljama.

Zaključak:


Generalno, Hrvatska se izdvaja kao najnaprednija zemlja u regionu u pogledu implementacije subvencija za energetsku efikasnost, dok Srbija ima solidne, ali još uvek u razvoju subvencije. Severna Makedonija i Crna Gora pokazuju napredak, ali se suočavaju s izazovima u razvoju i implementaciji takvih programa. Bosna i Hercegovina ima ograničene subvencije i slične izazove u implementaciji, naročito zbog političkih i administrativnih prepreka.

 

 

Photo by ThisIsEngineering: https://www.pexels.com/photo/engineer-standing-among-solar-panels-19895867/

Dodaj komentar

Ovaj podatak se ne prikazuje, čuva zbog sigurnosti
Sigurnosno pitanje: 3+4= 

Slične vesti