Kako da smanjite račun za struju tokom leta? Evo na kojoj temperaturi klima troši najmanje struje

Kako uštedeti na računu za struju tokom leta?

Letnje vrućine su počele, stanovi i kuće su se sada već zagrejali toliko da ako nemate ugrađen klima uređaj vrlo je verovatno da tražite načine kako da rashladite svoj dom.

Ukoliko imate klimu, sigurno razmišljate o uvećanim računima za struju i načinima kako da do toga ne dođe, ili da to bude u granicama razumnog. 

Do pre desetak godina invertne klime su za nas bile nepoznanica, a i cena im je bila veoma viskoka, pa je retko koje domaćnistvo imalo ovaj uređaj. Većinom su se svi opredeljivali za on/off uređaje koji troše pozamašnju količinu električne energije. 

Danas, u odnosu na pre desetak godina, situacija je dosta drugačija. Veliki broj domova danas ima invertne klime, koje koriste ne samo leti za hlađenje, već i zimi za grejanje. Kod ovih uređaja postoji nekoliko bitnih stvari koje treba da znate, ako želite da vam oni štede struju. 

1. Redovno čišćenje klima uređaja

Redovno i stručno održavanje klima uređaja jedan je od preduslova da vam on radi kako treba, ali i da mu produžite vek trajanja. Zaprljan uređaj može da bude opasan po zdravlje ljudi, ali i imovinu, jer se lako može desiti da dođe do toga da se zapali i napravi ogromnu štetu u vašem domu. Dakle, pre svake sezone, letnje i zimske, potrebno je da uređaj pogledaju sturna lica, ovlašćeni serviseri, koji će je očistiti, ali i proveriti instalacije i sve ostalo što je potrebno kako do nekih neželjenih situacija ne bi došlo.

Prljav klima uređaj može da troši više struje, jer mu zaprljani delovi otežavaju postizanje zadate temperature i on onda radi duže, kako bi ostvario ono što ste mu postavili.

2. Održavanje optimalne temprature

Tokom letnjih dana veoma je važno da znate da invertne klime mnogo manje struje troše ako su uključene non stop, nego ako se vodite onom rečenicom "uključiću na pola sata da bi uštedeo struju". Invertne klime rade po principu zadate temperature, koju kada postignu isključuju motor i tada rade minimalnom snagom. U tim trenucima ona samo održava temperaturu koju ste joj namestili i ušteda energije je ogromna. Najviše se struje troši ako se uključuje na kratko, više puta u toku dana ili noći. Klima uređaj najmanje struje tokom velikih vrućina troši kada se namesti na 26 stepeni, a to je ujedno i temperatura koja je prihvatljiva i u odnosu na visoke spoljne temperature. Razlika od oko 10 stepeni između spoljne i unutrašnje temperature je ona koja ujedno štiti i vaše zdravlje. 

3. Zatamnite prozore, ne dozvolite da sunce ulazi unutra 

Da bi prostor bio bezbedan za život potrebno je povremeno ga proluftirati. To je najbolje učiniti u ranim jutarnjim satima ili kasno uveče, kada temperatura padne. Osim toga, bitna stvar jeste i to da obezbedite prozore i vrata tako da kroz njih ne može u vaš dom da prodre direktno sunčeva svetlost. Tim ćete sniziti temperaturu za nekoliko stepeni i učiniti da klima lakše dostigne željenu temperaturu.

4. Smanjite upotrebu uređaja koji greju prostor

Tokom leta smanjite upotrebu šoporeta, rerne i drugih uređaja koji zagrevaju prostor. Mnogi ljudi ne primećuju da televizori dosta greju prostor oko sebe, pa ako ga ne gledate, ugasite ga. Ruteri, kompjuteri, frižideri, zamrzivači... Sve su to uređaji koji zagrevaju okolni prostor. Sve što vam nije neophodno isključite - ne samo da ćete sprečiti vaš dom da se zagreva, već ćete i uštedeti na računu za električnu energiju. 

 

Photo: pexels-karolina-grabowska-7680742

Dodaj komentar

Ovaj podatak se ne prikazuje, čuva zbog sigurnosti

Slične vesti