Šta su toplotne pumpe i zašto su toliko popularne u Evropi? Ovo je SVE što o njima TREBA DA ZNATE
Toplotne pumpe, tehnologija koja nudi efikasniji način da se domovi zagreju tokom zime, smatrane su ključnim sredstvom za pomoć Evropi da prevaziđe skok cena energije izazvan ruskom invazijom na Ukrajinu 2022. Oni su takođe meta velikih subvencija od vlada koje traže načine da obuzdaju emisije koje zagrevaju planetu i ublaže globalno zagrevanje.
Prodaja toplotnih pumpi u Evropi skočila je na 3 miliona jedinica u 2022., što je skoro duplo više od cifre u 2020. Ali ostaju mnoge prepreke za njihovo šire usvajanje, uključujući zabrinutost oko troškova.
1. Šta je toplotna pumpa?
Toplotna pumpa je mašina koja koristi električnu energiju za zagrevanje kuće ili drugog prostora - poput automobila - ali ne radi na isti način kao tradicionalni električni grejači. Jednostavno rečeno, oni pomeraju toplotu umesto da je stvaraju, što je efikasnije i manje energetski iscrpljujuće. Neke toplotne pumpe rade tako što zagrevaju vodu, koja se zatim upumpava u radijatore ili podno grejanje, dok druge uduvaju vruć vazduh direktno u prostor.
2. Kako rade toplotne pumpe?
Umesto da stvaraju toplotu tako što provode struju kroz žicu i čine je toplom, toplotne pumpe izvlače toplotu koja je već u vazduhu, zemlji ili vodi napolju, prenoseći je na rashladno sredstvo. Ovo se zatim komprimuje i pušta da zagreje unutrašnji prostor. Klima uređaj je vrsta toplotne pumpe — ona samo radi obrnuto, izvlači toplotu iz unutrašnjosti zgrade i izbacuje je napolje. A neke toplotne pumpe rade u oba smera, greju ili hlade u zavisnosti od vremena i potreba ukućana.
3. Koliko energije štede?
Toplotne pumpe se smatraju boljim od tradicionalnih električnih grejača jer su efikasnije. Dok je tipičan električni grejač 100% efikasan — stvarajući jednu jedinicu toplote za jednu jedinicu snage, toplotne pumpe nude dva ili tri puta veću efikasnost. Najbolji su pet puta efikasniji u savršenim uslovima. To ih čini dobrim rešenjem za zagrevanje svih prostora, a prednost je i to što se mogu koristiti čak i na veoma niskim temperaturama. Toplotne pumpe se koriste za skoro trećinu grejanja prostora u Švedskoj, na primer.
4. Koliko je lako instalirati toplotne pumpe?
Nadogradnja kuće za toplotnu pumpu zahteva malo razmišljanja, a potrebni koraci zavise od tipa toplotne pumpe. Toplotne pumpe sa vazdušnim izvorom imaju spoljašnju jedinicu kojoj je potreban prostor otprilike veličine bicikla. Instalacija toplotne pumpe iz zemlje je intenzivnija i zahteva kopanje bušotina ili rovova. Za sistemu vazduh-voda je potreban rezervoar za toplu vodu. Toplotne pumpe rade efikasnije ako mogu da projektuju toplotu u prostoriju sa veće površine. Oni takođe rade bolje ako postoji manji gubitak toplote iz stana ili kuće, tako da će možda biti potrebni veći radijatori, podno grejanje ili izolacija kako bi se osiguralo da dom ostane dovoljno topao i da troškovi ostanu niski.
5. Da li toplotne pumpe mogu da rade po veoma hladnom vremenu?
Najveći broj toplotnih pumpi u poslednjih nekoliko godina ugrađen je baš u zemljama severne Evrope kao što su Norveška i Švedska, gde su temperature redovno znatno ispod nule zimi. Dokazano je da čak i ako su temperature ispod nule, efikasnost ostaje iznad 200% – što čini dve jedinice toplote za jednu jedinicu snage. U najhladnijim klimatskim uslovima, gde temperature padaju ispod -10C (14F), ponekad se koristi rezervno grejanje od električne grejalice ili gorionika na drva, ali to ne bi trebalo da bude neophodno na mestima sa blažim zimama, sve dok je toplotna pumpa radi ispravna i prave je veličine za dom.
6. Da li su toplotne pumpe bučne?
Toplotne pumpe stvaraju konstantno brujanje, ali ne bi trebale da budu glasne. Ako radi ispravno, toplotna pumpa sa vazdušnim izvorom proizvodi buku od oko 40 do 60 decibela, sa udaljenosti od jednog metra, otprilike istu kao frižider ili gasni kotao, iako proizvođači modernih toplotnih pumpi tvrde još tiše nivoe. U nekim zemljama postoje ograničenja koliko se može instalirati blizu granice imovine, kako bi se minimiziralo ometanje suseda.
U Evropi je u toku pravi bum u popularnosti toplotnih pumpi.
Od oko 20 miliona toplotnih pumpi, koliko se procenjuje da ih je danas instalirano širom kontinenta, 3 miliona je ugrađeno samo 2022. godine, u odnosu na 2,1 milion ugrađenih godinu ranije, piše dr Borivoj Stepanov za Klima101.
Italija je bila vodeća u apsolutnim brojkama, jer je u ovoj zemlji tokom 2022. bilo ugrađeno preko pola miliona toplotnih pumpi, a kada je u pitanju njihov broj po glavi stanovnika, najuspešnije su zemlje Skandinavije - a posebno Norveška, u kojoj danas postoji jedna toplotna pumpa na svaka tri stanovnika (otprilike 60 odsto domaćinstava u Norveškoj ima toplotnu pumpu).
U Nemačkoj, tokom 2022. bilo je ugrađeno 236.000 novih toplotnih pumpi. Čini se da Nemačka zaostaje, ali tamo je problem grejanja rešen sa sistemima sa visokoefikasnim kondenzacionim kotlovima na gas i tečno gorivo. Kako je taj način grejanja u zavisnosti od uvoza goriva, čija je cena porasla, a prilikom sagorevanja ga prati emisija CO2, to rešenje se ispostavilo kao prelazno.
Sada je u Nemačkoj cilj da godišnje instalacije toplotnih pumpi dostignu brojku od pola miliona godišnje - a da ih 2030. bude šest miliona, u odnosu na sadašnjih 1,2 miliona.
Kako bi ispunila ovaj ambiciozni cilj, u Nemačkoj od sledeće godine neće više biti dozvoljeno da se ugrađuju kotlovi na gas i tečno gorivo, piše National Geographic.
Slične vesti
Toplotna pumpa se uvodi za grejanje u kućama, novogradnjama, prilikom renoviranja objekata ili pri zameni sistema za grejanje.
Sa sistemom toplotne pumpe vazduh-voda, dosadašnji računi za struju govore da će se ovo ulaganje isplatiti za 5 godina. Iz uvida u račune za struju ovog domaćinstva možemo videti da je prosečna potrošnja za januar, februar i mart pre ugradnje pumpe bila 30.749 dinara, dok je za isti period sa
Dodaj komentar