Kako prljavi klima uređaj utiče na vaše zdravlje?
Kada kupujemo klima uređaj, uvek se vodimo činjenicom da će ona da nam pomogne da lakše preguramo toplo leto ili da se na nju ugrejemo tokom zime. Kada ulažemo u nju novac želimo da nam na pruži osećaj udobnosti i opuštanja u našem domu.
Međutim, prljava klima može uništiti taj osećaj udobnosti i negativno uticati na naše zdravlje. Filteri klima uređaja su sastavni deo funkcionalnosti svakog klima uređaja i oni su ti koji mogu da sačuvaju ili pak, unište naše zdravlje.
Koja su to pitanja koja najčešće muče ljude, a tiču se redovog održavanja klima uređaja?
Kada je su u pitanju prljavi filteri na klima uređaju veoma je opravdana zabrinutost ljudi. Oni mogu imati ogroman uticaj na naše zdravlje. Takođe, mogu uticati na efikasnost same jedinice klima uređaja. Važno je znati koji su rizici i šta je to što treba da uradimo kako bismo, prvenstveno, zaštitili svoje zdravlje, a onda i produžili radni vek uređaja.
Kako se prljaju filteri?
Nagomilavanje prljavštine je prirodni deo životnog ciklusa vašeg klima uređaja. Imperativ je da redovno menjate i čistite filtere. Problemi sa začepljenjem filtera dovode do nakupljanja prljavštine i drugih ostataka u i oko filtera naizmenične struje. Nažalost, kada koristite klima uređaj, sve što se nakupi će biti izbačeno nazad u vaš životni prostor.
Kako prljavi klima uređaj utiče na zdravlje?
Kvalitet vazduha ima značajan uticaj na vaše zdravlje. Na primer, udisanje nečistog vazduha može imati direktan uticaj na funkcionalnost naših pluća. Prljavi klima uređaji sakupljaju velike količine prašine, polena i buđi. Štaviše, nakupljanje ovih stvari u sistemu za filtriranje ili kanalima može dovesti do mnogih zdravstvenih problema. Na primer, može izazvati alergije, pogoršanje astme i infekcije pluća.
Ispod su četiri respiratorne bolesti koje potencijalno mogu dovesti do ozbiljnih problema sa plućima.
1) Virusne infekcije
Mnogo različitih vrsta virusa može izazvati virusnu infekciju. Virusne infekcije nastaju kada patogeni virusi napadnu telo organizma, vežući se i inficirajući osetljive ćelije. Što se tiče prljavih filtera klima uređaja, nečiste čestice koje mogu nositi viruse mogu biti filtrirane kroz vašu jedinicu i izbačene u vaš životni prostor.
2) Bakterijske infekcije
Bakterijske infekcije nastaju kada uzročnici bolesti uđu u vaše telo i umnožavaju se, šireći štetne toksine dok izjedaju tkiva vašeg tela. Bakterije koje izazivaju bolest se brzo razmnožavaju i štetne su za prirodne korisne bakterije svojih domaćina. Uobičajeno je da se bakterije naseljavaju na nečistim površinama, zbog čega je održavanje čistog AC filtera imperativ.
3) Gljivične infekcije
Mikroorganizmi, koji se naseljavaju na i oko prljavih površina, izazivaju gljivične infekcije. Isto tako, gljivične infekcije su najčešće infekcije i često se ispoljavaju u vidu problema sa kožom. Ukoliko primetite neki od ovih simptoma, neophodno je da se provere kanali i vazdušni filteri na vašem uređaju. Najbolje je da taj posao prepustite profesionalnim tehničarima.
4) Hipersenzitivni pneumonitis
Jedan od najštetnijih rezultata udisanja nečistog vazduha može biti ono što mnogi nazivaju „pluća klima uređaja“ ili preosetljivi pneumonitis. Štaviše, ovaj poremećaj imunološkog sistema može dovesti do značajnih problema sa plućima, uključujući bronhitis i rak pluća. Oni koji provode mnogo vremena u područjima sa lošim kvalitetom vazduha skloniji su ovom poremećaju.
Kako da očistite prljave delove klima uređaja?
Čišćenje prljave AC jedinice ogleda se u redovnoj zameni i čišćenju filtera klima uređaja i ventilacionih otvora sistema. Pored toga, prljavi i začepljeni kanali mogu direktno uticati na nečist vazduh koji cirkuliše kroz vaš dom. Za najbolje rezultate kontaktiranje ovlašćenog servisera kako bi vam on rekao šta je najbolje da se urad i na pravi način.
Ako želite da beznedno koristite klima uređaj i tokom leta i tokom zime potrebno je da bar dva puta godišnje, pred letnju i zimsku sezonu profesionalni serviseri očiste vaš klima uređaj. Ono što je važno jeste da i pored tog čišćenja dva puta godišnje, povremeno sami skinete samo prednje filtere i operete ih vodom.
Već danas možete zakazati redovan servis vašeg klima uređaja i biti sigurni da ćete nakon toga udisati zdrav vazduh bez prašine, buđi i drugih štetnih mikroorganizama. Takođe, redovnim održavanjem možete obezbediti dužu garanciju za vaš klima uređaj.
Photo: pexels-cottonbro-studio-6865169
Slične vesti
U zavisnosti od filtera, namene prostorije i broja pušača u njoj neke filtere je potrebno čistiti nedeljno, mesečno, godišnje.
Da li postoji alergija na klima uređaj i koje su najveće zablude o njima? Nakon duge zime konačno su pred nama lepi prolećni dani. Sunce nas mami da izađemo iz stanova, ali i da otvorimo prozore i dozvolimo toplom prolećnom vazduhu da ispuni naše domove. Ipak, nije mali broj onih ljudi koji osećaju
Dodaj komentar