Podno grejanje – zašto bi svaka kuća trebala da ga ima?
Pri izgradnji nove kuće ljudi se sve češće odlučuju za grejanje na moderne, savremene načine koji osim što štede energiju manje i zagađuju životnu okolinu. Kako bi se postigle maksimalne uštede i što bolje iskorišćenje toplotne energije savetuje se postavljanje podnog grejanja na svim mestima gde je to moguće.
Osim što se postiže komfor i ušteda ovaj tip grejanja je gotovo nevidljiv pa neće narušiti izgled vašeg doma. Zaboravite na radijatore i cevi, uživajte u svim pogodnostima koje pruža podno grejanje.
Kada je reč o ovom tipu grejanja važno je napomenuti da postoji velika razlika u onim domovima gde postoji grejanje na toplotne pumpe i onim gde se to radi na neki od starih, klasičnih načina kao što je grejanje na struju, gas ili čvrsta goriva.
Toplotne pumpe koriste energiju koja se, da tako kažemo, hvata iz zemlje, vazduha ili vode i putem mreže cevi prenosi do sistema za grejanje kuća ili zgrada. Upravo zato i postoje različite vrste toplotnih pumpi: vazduh – voda, voda – voda, zemlja – voda. Pumpe zemlja – voda su najefikasnije, ali i najskuplje za ugradnju. Temperatura u cevima koje su ispod zemlje ostaje ista ili slična tokom cele godine, što znači da ga možemo koristiti u svim godišnjim dobima, a odnosi se na pumpe koje rade po principu zemlja – voda.
Toplotne pumpe zemlja - voda koje svoj rad zasnivaju na podzemnim izvorima i podno grejanje savršen su tandem. Ne samo zato što su energetski izuzetno isplative, već i zato što rade na sličnom nivou unosa toplote. U odnosu na klasične radijatore, površina koju zagreva podno grejanje mnogo je veća. S obzirom na to, dolazimo do zaključka da sistem podnog grejanja može da zagreje istu prostoriju sa mnogo nižim stepenom toplote. Toplotne pumpe nam omogućavaju da se postigne prijatna temperatura u prostoriji iako sistem podnog grejanja radi na temperaturi od 35 do 40 stepeni, u odnosu na kotlove na struju, gas, uljalj ili drva koji zagrevaju vodu na 60 stepeni i više.
Osim što je ušteda struje višestruka, ovo je i ekološki jedno od najprihvatljivijih rešenja.
Prednosti podnog grejanja, bez obzira na tip zagrevanja, su višestruke.
Topao pod će vam omogućiti da iz svog doma izbacite tepihe i prostirke koje skupljaju prašinu, grinje i druge nečistoće, pa je ovo takođe idealan način grejanja za porodice sa malom decom, naročito onom koja su sklona alerijama.
Takođe, više vam neće biti hladno po nogama dok u kuhinji spremate ručak, a mališani će slobodno bez patofnica moći da trče kroz kuću. Uštedećete i prostor, jer nema radijatora, a i vaš dom će izgledati urednije i lepše. Na sve to nema ni dosadne prašine, koja se zavuče između rebara radijatora, pa se domaćice na različite načine dovijaju kako bi je pokupili i uklonili. Osim toga, nećete više morati da brinete o oštrim, a ponekad i veoma vrućim površinama na koje mališani mogu da se povrede.
Jednom postavljeno podno grejanje gotovo da ne zahteva nikakvo održavanje. Njime se upravlja jednostavno i lako, daljinskim upravljačem ili termostatom koji se može programirati tako da osigura prijatnu temperaturu tokom dana, ali i preko noći.
Podno grejanje je pogodno za sve vrste podnih obloga, bez obzira da li imate laminat, pločice, kamen, s tim da ona mora biti deklarisana kao obloga koja je predviđena za podno grejanje. O tome se raspitajte kod proizvođača podnih obloga. Osim toga, toplina koju dobijamo podnim grejanjem razlikuje se od one koja se emituje iz radijatora. Ona ne povećava suvoću vazduha i smanjenje količine kiseonika, pa nije potrebno često provetranjave prostorije u kojoj boravimo.
Iako je ugradnja toplotne pumpe i podnog grejanja na samom startu veliki izdatak ovo je ulaganje koje se već kroz nekoliko godina u potpunosti isplati. Smanjenjem računa za struju i grejanje veoma brzo ćete uštedeti novac koji ste dali za instalaciju ovih mehanizama za grejanje.
Slične vesti
Toplotna pumpa se uvodi za grejanje u kućama, novogradnjama, prilikom renoviranja objekata ili pri zameni sistema za grejanje.
Sa sistemom toplotne pumpe vazduh-voda, dosadašnji računi za struju govore da će se ovo ulaganje isplatiti za 5 godina. Iz uvida u račune za struju ovog domaćinstva možemo videti da je prosečna potrošnja za januar, februar i mart pre ugradnje pumpe bila 30.749 dinara, dok je za isti period sa
Toplotna pumpa najbolje rezultate daje kada vodu treba da zagreje na što nižu temperaturu. I tu je površinsko (podno/zidno) grejanje apsolutni pobednik.
Dodaj komentar