Prečišćivač vazduha VS Ovlaživač vazduha - sličnosti i razlike, koji odabrati?

Sličnosti i razlike između prečišćivača i ovlaživača vazduha?

Kvalitet vazduha je glavna tema naročito kad krenu hladniji, zimski dani, pa najveći deo vremena provodimo upravo u zatvorenom prostoru.

Upravo zbog toga upotreba prečišćivača i ovlaživača vazduha postaje sve popularnija. Oba ova uređaja imaju važnu svrhu, ali nikako nije reč o uređajima koji rade istu stvar. Zato je važno da znate šta radi jedan, a šta drugi kako biste mogli da odaberete onaj koji najviše odogovara vašim potrebama.

U ovom članku ćemo uporediti prečišćivače vazduha i ovlaživače vazduha i nadamo se, tako vam pomoći da donesete odluku koji vam je potreban.

Prečišćivač vazduha uklanja zagađivače i alergene iz vazduha, dok ovlaživač dodaje vlagu u vazduh. U zavisnosti od toga gde živite i kvaliteta vazduha u vašem domu ili kancelariji, možda će vam trebati jedan ili oba ova uređaja kako biste poboljšali kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru.

Šta je prečišćivač vazduha?

Prečišćivači vazduha uklanjaju zagađivače, alergene i druge zagađivače iz vazduha. Deluju tako što koriste filtere za hvatanje ovih čestica, sprečavajući ih da kruže u vazduhu i čineći ga čistijim za disanje.

Neki prečišćivači vazduha takođe koriste UV svetlo ili ozon za ubijanje klica i bakterija.Međutim, dodavanje UV zraka ne mora nužno da učini vazduh čistijim; to je tehnologija koja može da razgradi gasove (aktivni ugalj zarobljava gasove) i ubije klice, bakterije i viruse.

Šta je ovlaživač?

Ovlaživač vazduha je uređaj koji dodaje vlagu u vazduh. Ovo može biti posebno važno u područjima sa niskim nivoom vlažnosti, naročito tokom zimskih meseci. Suv vazduh može da izazove brojne probleme, uključujući suvu kožu, statički elektricitet i povećanu podložnost prehladama i gripu. Ovlaživač vazduha pomaže u ublažavanju ovih problema dodavanjem vlage u vazduh.

Prečišćivač vazduha u odnosu na ovlaživač: ključne razlike

Sada kada imate osnovno znanje o tome šta svaki uređaj radi, hajde da detaljnije pogledamo neke od ključnih razlika između prečišćivača vazduha i ovlaživača:

Svrha: Kao što je ranije pomenuto, prečišćivač vazduha je dizajniran da očisti vazduh i ukloni različite zagađivače kao što su prašina, dim itd., dok je ovlaživač dizajniran da doda vlagu u vazduh.

Održavanje: Prečišćivačima vazduha je potrebno održavanje u vidu promene filtera svakih 6-12 meseci. Ovlaživači zahtevaju redovnije održavanje u vidu dodavanja vode u uređaj, a takođe ih je potrebno redovno čistiti kako bi se sprečio rast bakterija i buđi.

Cena: Cena može da varira i za prečistače i ovlaživače vazduha u zavisnosti od veličine i karakteristika uređaja.

Pokrivenost: Prečišćivači vazduha mogu pokriti veću površinu od ovlaživača. Veličina uređaja koji vam je potreban zavisiće od veličine sobe u kojoj želite da ga koristite.

Prečišćivač vazduha vs ovlaživača: koji je pravi za vas?

Izbor između prečistača i ovlaživača vazduha u velikoj meri zavisi od vaših potreba i budžeta. Ako ste zabrinuti za kvalitet vazduha u vašem domu ili kancelariji, prečistač vazduha može biti bolji izbor. Ako živite u oblasti sa niskim nivoom vlažnosti ili patite od suve kože ili drugih simptoma povezanih sa suvim vazduhom, ovlaživač bi mogao biti izbor za razmatranje.

Da li se prečišćivač vazduha i ovlaživač vazduha mogu koristiti zajedno?

Da, moguće je koristiti prečišćivač vazduha i ovlaživač vazduha zajedno kako biste obezbedili čist vazduh i dodatnu vlagu. U stvari, neki prečišćivači vazduha dolaze sa ugrađenim ovlaživačima, što je zapravo super kombinacija. Ono što je važno jeste da birate  visokokvalitetan uređaj koji je dizajniran da dobro radi i sa prečišćivačem vazduha i sa ovlaživačem vazduha.

Šta je bolje, prečišćivač vazduha ili ovlaživač?

Odgovor na ovo pitanje zavisiće od vaših individualnih potreba i preferencija. Prečišćivač vazduha je idealan za uklanjanje zagađivača i alergena iz vazduha, dok je ovlaživač idealan za dodavanje vlage u vazduh. Ako želite najbolje od oba sveta, razmislite o izboru uređaja koji kombinuje prečišćivač vazduha i ovlaživač u jednom, ili još bolje; koristiti na svakom.

Koliko često treba da menjam filter u prečišćivaču vazduha?

Učestalost kojom morate da zamenite filter u vašem prečistaču vazduha zavisiće od nekoliko faktora, uključujući tip filtera i nivo zagađenja u vašem okruženju. U proseku, filtere treba zameniti svakih 3-6 meseci, ali to može da varira u velikoj meri. Uvek proverite preporuke za svoj uređaj.

Da li se ovlaživač može koristiti za prečišćavanje vazduha?

Iako ovlaživač vazduha može dodati vlagu u vazduh, on nije dizajniran da uklanja zagađivače ili alergene. Ako želite da poboljšate kvalitet vazduha u svom domu ili kancelariji, prečišćivač vazduha je bolji izbor.

 

Foto: cottonbro studio: https://www.pexels.com/photo/a-man-using-a-humidifier-7408629/

Tagovi

Dodaj komentar

Ovaj podatak se ne prikazuje, čuva zbog sigurnosti
Sigurnosno pitanje: 3+4= 

Slične vesti