Šta je ovlaživač vazduha i kome je potreban?
Da li se sećate da su nekada naše bake na čuvenom smederevcu stalno držale posudu sa vodom. Razlog je jednostavan, tako su uvek pri ruci imale toplu vodu. Ipak, nisu to radile samo zbog toga. Drugi razlog držanja vode na šporetu je bio to što su želele da u prostoru ne bude svu vazduh u hladnim zimskim danima. Nešto kasnije, smederevac su zamenili radijatori, a šerpice sa vodom, posude, koje se najčešće kače na radijatore i iz kojih isparava voda vlažeći suv vazduh koji je čest problem ljudima koji su podložni respiratornim infekcijama ili im naprosto smeta suv vazduh.
Kako su se tehnologija i društvo razvijali tako su se na tržištu pojavili ovlaživači vazduha, koji su estetski jako lepi, a o njihovom uticaju na naše zdravlje biće reči u redovima koji slede.
Kakve sve probleme izaziva suv vazduh?
U mesecima kada grejemo prostorije u kojima živimo često se može desiti da nivo vlage u vazduhu bude dosta niži od onog koji propisuju lekari. Nivo relativne vlažnosti od 40 – 60% se smatra idealnim, ali on nekada može da ode i ispod 30 % što se onda manifestuje kroz razne zdravstvene probleme.
Suva koža - Neki od njih su suva koža, koja lako puca, otvaraju se ranice i podložna je ekcemima. Ako primetite da vam je koža zategnuta, sklona iritacijama, peckanju, atopijskom dermatitisu, razmislite o tome kakav je vazduh u prostojima u kojima provodite dosta vremena tokom dana.
Respiratorne infekcije - Kada boravimo u prostoru u kome je vazduh suv, sluzokoža može postati osetljiva, ona puca, na nju se lepe prašine, bakterije i druge nečistoće, a može se javiti i peckanje i svrab. Nakon toga sve te loše čestice prodiru i u naša pluća što izaziva bronhitis, kašalj, otežano disanje... Takva pluća sklona su i drugim komplikacijama koje se mogu nadovezati ako su naša pluća predugo izložeta lošem uticaju suvog vazduha.
Stres i smanjena produktivnost - ukoliko osetite da ne možete normalno da dišete, guši vas, nos vam je iziritiran, često vas boli glava pokušajte da razmislite o tome kakav vazduh udišete. Ukoliko je mnogo suv, vaše telo je pod stresom, što utiče na produktivnost na poslu.
Širenje virusa - kroz suv vazduh veoma lako se kreću sitne čestice virusa koje se lepe za sluzokožu naših organa poput nosa, pluća, usta, ušiju i na taj način lagano ulaze u naš organizam izazivajući brojne neprijatnosti i zdravstvene probleme.
Ukoliko primetite neki ili sve ove simptome kupite jednostavnu spravicu koja se zove higrometar, koji meri vlažnost vazduha i koji vam može brzo rešiti dilemu da li je vazduh koji udišete dovoljno vlažan ili ne. Shodno tome možete preuzeti mere da poboljšate njegov kvalitet tako što ćete nabaviti neki od savremenih, modernih ovlaživača vazduha, koji će vam pomoći da vazduh koji dišete bude zdrav i bezbedan za vas, ali i sve ljude s kojima delite porodični dom ili kancelarije na poslu.
Foto: Eva Bronzini Pexels
Dodaj komentar